Jak zostać projektantem wnętrz

Jak zostać projektantem wnętrz?

artcrafter

kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

marzenia i życie

Bardzo często życie płata figle i  obraz wielu  naszych marzeń zaciera codzienność i związane z nią obowiązki. Wchodząc w dorosłe życie, czas beztroskich studenckich imprez, zamienia się w natłok obowiązków zawodowych, rodzinnych i wieczną pogoń za sukcesem, uznaniem, niekiedy za pieniędzmi. Przychodzi jednak taki dzień, w którym czujemy bardziej niż w te wszystkie inne dni, że musimy coś zrobić. Coś dla siebie, coś o czym myśleliśmy od dawna. To głos wracającego marzenia by projektować mieszkania, domy, ogrody.

predyspozycje

Projektant zajmujący się aranżacją wnętrz powinien mieć do tego predyspozycje. Zdolność postrzegania i tworzenia piękna, talent do myślenia przestrzennego. I pewnie jeszcze wiele innych cech pomocnych w realizacji projektów. Najważniejszą z tych wszystkich smykałek, jest jednak ta jedna, najważniejsza. Zastanawiasz się jaka? Nikt inny niż ty sama (sam) nie może odpowiedzieć na to pytanie. To wy musicie czuć, że jesteście predysponowani, że macie powołanie. Cała reszta to tylko narzędzia, które wykorzystacie w swojej twórczej pracy.
A kiedy znajomym podobało się urządzone przez was wnętrze, to jeden z sygnałów, który powinien wyzwolić w was chęć zostania projektantem wnętrz, bez względu na obecnie posiadane wykształcenie.

kursy i szkolenia

W mnogości ofert szkoleniowych ciężko jest znaleźć dobry kurs projektowania wnętrz. Jest to zadanie o tyle trudne, że przeciętna szkoła projektowania wnętrz, kusi swoich potencjalnych kursantów, ładnym wyglądem strony, niską ceną, obietnicą wprowadzenia w świat architektury wnętrz.
Wybór konkretnej oferty przede wszystkim powinien być uzależniony od stawianych oczekiwań. Jeśli myślisz o projektowaniu wnętrz głównie wśród znajomych, to większość kursów aranżacji wnętrz spełni twoje oczekiwania. Kiedy jednak stawiasz na rzetelność, wiedzę i dobry warsztat koniecznym jest zdecydowanie się na dobrą szkołę projektowania wnętrz. Tu należy zdać sobie sprawę z faktu, że nie można zostać projektantem na 60, czy nawet 120 godzinnym kursie. Samo bowiem opanowanie podstawowych narzędzi pracy – programów z platformą CAD zajmuje niekiedy pół roku intensywnej pracy. I warto też od razu zdecydować się na profesjonalne oprogramowanie, nie tracąc czasu na naukę bezpłatnych narzędzi adresowanych bardziej do hobbistów niż do profesjonalnych projektantów wnętrz.

umiejętności

Do wykonywania zawodu stylisty, aranżatora, projektanta wnętrz konieczne są konkretne umiejętności i wiedza, które można usystematyzować jak poniżej:

  • biegłe posługiwanie się narzędziami – dziś najczęściej efektem pracy projektanta wnętrz jest projekt w formie pliku jpg. Współczesna wizualizacja projektu wnętrz, często opisywana jest  jako fotorealistyczny obraz. I to absolutnie najważniejsza umiejętność potrzebna do projektowania wnętrz, przynajmniej tym, którzy czują, że mają do tego predyspozycje.
  • materiałoznawstwo – w dobie kiedy nowinka techniczna, godni nowinkę techniczną, konieczna jest wiedza o nawet promiennikach podczerwieni montowanych za lustrami w łazience. Oczywiście nie tylko po to żeby samo lustro nie zachodziło parą wodną, ale przede wszystkim po to, żeby można poczuć na twarzy promieniowanie podczerwieni – dokładnie to samo, które przyciąga do ogniska lub powoduje że chętnie wystawiamy twarz do Słońca. To też wiedza z zakresu właściwości i możliwości stosowania w dekoracji wnętrz wielu materiałów jak np, kamień, drewno, tworzywa sztuczne i wiele innych.
  • pozyskanie klienta – każdy kto myśli poważnie o swoim pomyśle na życie, musi poważnie myśleć o klientach, którzy ostatecznie zdecydują o biznesowym powodzeniu całego planu. Ci którzy mogą mówią, że mogą sobie pozwolić na komfort nie martwienia się o klienta – jak uczy doświadczenie życiowe – prędzej czy później wypadają z rynku usług projektowych. Dlatego warto rozwijać te umiejętności, szczególnie w pierwszych fazach budowania własnego biura projektowego.
  • budowanie relacji z klientem – to jedna z trudniejszych umiejętności, bez której ciężko jest doprowadzić do pomyślnej realizacji projektu. W dobrych szkołach projektowania wnętrz kładzie się duży nacisk na przekazanie tych umiejętności.
  • rozwój osobisty – tu warto czytać, oglądać i zwiedzać dla zapoznania się z panującymi trendami czy nawet w ten sposób poznać “historię projektowania wnętrz”. W ten sposób,  w dodatku zupełnie bezpłatnie można zdobyć poważną wiedzę z zakresu stylizacji i dekoracji wnętrz

Stowarzyszenie

Stowarzyszenie ArtCrafter to zrzeszenie, w którym realizujemy program Certyfikat Projektanta Wnętrz. Dajemy też możliwość udziału w kursie projektowania wnętrz przygotowującym do egzaminu na Certyfikat Projektanta Wnętrz.
Dowiedz się jak dołączyć do Stowarzyszenia, jak możesz otrzymać nasz certyfikat.
Informacja telefoniczna w dni robocze w godzinach 10:00 – 16:00
pod numerem telefonu 12 307 10 98
Informacje jak przystąpić do egzaminu na Projektanta wnętrz, oraz kto i jak może korzystać z kursu projektowania wnętrz przygotowującego do egzaminu znajdują się tutaj >>>   (wymaga wypełnienia formularza kontaktowego)